A kutatócsoportról

 

Az ELTE Természetföldrajzi Tanszékén az 1990-es években indultak meg a korszerű vulkanológiai, vulkángeomorfológiai kutatások. Ezen az oldalon a kutatómunkában részt vett – illetve jelenleg is részt vevő – kollégákat, valamint az elmúlt évek legfontosabb projektjeit mutatjuk be.

A vulkanológia tudományához tartozik hagyományosan a tűzhányótevékenységhez vezető és a vulkáni működést jellemző folyamatok megértése, a vulkanizmus környezetének, ősföldrajzi viszonyainak megállapítása. Kutatásaink során alapvetően a terepi viszonyokra, a rétegtanra, az egyes rétegek lerakódásához vezető folyamatokra összpontosítunk (terepi vulkanológia, vulkáni rétegtan).

A vulkáni aktivitás során felépült elsődleges (eredeti) vulkáni formák  rekonstrukcióját, illetve  felszínfejlődésük nyomon követését a vulkanológián  belül  a  vulkáni  geomorfológia  (vagy vulkánmorfológia)  vizsgálja.  Tanszékünkön  már korábban is megjelent ez az irányvonal, amelyet azután éppen saját kutatásaink során fejlesztettünk tovább és alkalmaztunk részletekbe menően.

A Kárpát-medencében és ezen belül Magyarországon olyan vulkánokat kutatunk, amelyek már évmilliókkal ezelőtt – a Hargitában évtízezredekkel ezelőtt - kialudtak, külföldön viszont jelentős részben aktív tűzhányókon dolgozunk. A teljesség igénye nélkül a legfontosabb kutatott területek: idehaza a Börzsöny-Visegrádi-hegység, a Mátra, a Keleti-Kárpátok; külföldön Olaszország (Etna, Lipari-szigetek), Franciaország (Auvergne), Kanári-szigetek, Japán, Mexikó, USA (Arizona), Új-Zéland és Chile/Argentína (Középső-Andok).